Menu

Zawiesina

każdy może, prawda, krytykować...

Odpieprz się od Taco, ej!

zawiesina

Ej!
(Taco Hemingway)

Przed chwilą wyszydzony i zglanowany został polityk Trzaskowski za to, że zbyt ostentacyjnie obnosił się ze swoim wykształceniem i erudycją, a tymczasem mamy bardzo podobną aferkę w naszym półświatku popkulturowym. Oto raper Taco Hemingway wypuścił płytę, na której znajduje się kawałek Reżyseria: Kubrick z kilkoma nawiązaniami do filmów reżysera. Jako że wśród słuchaczy Taco nie brakuje młodzieży młodszej, w sieci pojawiły się pozornie zabawne teksty w stylu Sprawdź, kim jest tajemnicy Kubrick z piosenki Taco Hemingwaya. I teraz nagle te same osoby, które w piątek kpiły z Trzaskowskiego, w poniedziałek krzyczą, że jak można nie wiedzieć, kim jest Kubrick, hurr durr, ograniczonym matołem trzeba być!

To ja teraz powiem dlaczego ten artykuł z portalu eska.pl uważam za pozornie zabawny.

1) Portale żyją z klików i ktoś miał naprawdę świetny pomysł, żeby coś takiego wrzucić. Bazowanie na czyjejś niewiedzy nie jest nowym sposobem na nabijanie kabzy. Artykuł z eski tym się jednak różni od organizowania pokazów garnków za kilkanaście tysięcy, że nikomu nie szkodzi. Wręcz przeciwnie, dzięki artykułowi pt. Kim był Kubrick? osoby niewiedzące, kim był Kubrick, będą mogły się dowiedzieć, kim był Kubrick.

2) Oburzać się na poziom portali typu eska.pl to jak bulwersować się tym, że ktoś uwolnił gazy w toi toiu. Jak nie jesteś targetem takich treści, to po co, kurwa, tracisz na to czas? A jeśli jesteś targetem, to se wejdź na portal pikio.pl i chłoń. Smacznego.

3) Chcesz czy nie, Taco Hemingway jest chyba pierwszym od dwóch dekad najlepiej sprzedającym się artystą w Polsce, który ma jednocześnie coś ważnego do powiedzenia. Poprzednio kimś takim był dwadzieścia lat temu Kazik. Sądzę, że gdyby szczyt jego popularności przypadł na dzisiejsze czasy, to na eska.pl mielibyśmy artykuł w stylu Kim jest tajemniczy Pan Waldek z nowej piosenki Kultu?

4) Być może osoby interesujące się kinem nie przyjmą tego do wiadomości, ale nazwiska reżyserów filmowych, nawet tych najgłośniejszych, to nie jest coś, co leży w obszarze zainteresowań randomowego oglądacza filmów. Bo filmy, umówmy się, ogląda mniej więcej każdy. Ale gdybyś tego janusza z sebą zapytał o jakichś słynnych na świecie reżyserów, to ci wymienią może Spielberga i Allena (bo wiadomo), może Polańskiego (ale bardziej ze względu na obyczajówkę niż filmy). Nie znaczy to oczywiście, że masowy widz z gruntu odrzuca filmy wartościowe. Nie, takie również ogląda. Ale nie zajmuje go, że Ojca chrzestnego wystrugał Coppola, Fight Club - Fincher, a Titanica - Cameron. Filmy Kubricka cywile też oglądają i doceniają (zwłaszcza Lśnienie i Full Metal Jacket).

th

Z drugiej strony wychynęli ci, którzy zarzucają Taco Hemingwayowi snobizm i obnoszenie się z tą ponadprzeciętną wiedzą z zakresu filmoznawstwa (a także sztuki, bo w innej piosence pojawia się Modigliani). Ludzie! Kubrick?! Naprawdę?! To nie jest pieprzony Béla Tarr, tylko facet, który kręcił filmy z Nicholsonem i Cruisem. Ludzie w Polsce go nie znają, bo patrz akapit wyżej, ale istnienie i dzieła Kubricka to nie jest fizyka kwantowa.

Wiem, że Taco najlepszy był, gdy zapodawał obrazki z wielkiego miasta (Białkoholicy, Wszystko jedno). Ale teraz siłą rzeczy mniej się po tym mieście wozi, bo paparazzi zatruwają mu życie. Nagrał więc płytę o swoim sukcesie, o tym jak sobie z nim radzi i jakie niesie on niebezpieczeństwa. Czynienie artyście zarzutu z tego, że nie stoi w miejscu i się rozwija, to najgłupsze, co może zrobić recenzent. Jeśli będziemy stopniowo zaniżać wymagania, to za chwilę obudzimy się w kraju pełnym piosenek o tym, że Kiedy jestem blisko ciebie / Czuję się jak w siódmym niebie.

A nie, czekaj...

Tak czy inaczej, cieszmy się, że mamy Taco Hemingwaya. Dopóki dzieciaki na szczyty list sprzedażowych będą wynosić jego, a nie Popka Kurwa Mać Króla Albanii, to będzie jeszcze dla nas jakaś nadzieja.

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • jeszczepolskaniezginela12

    Taco lux rapsy :)

  • Gość: [geraltriv] *.unknown.vectranet.pl

    Stanley Kubrick był Amerykaninem mieszkającym w Wielkiej Brytanii.

  • zawiesina

    Dzięki za czujność, poprawione.

© Zawiesina
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci